Interviu exclusiv cu Mircea Lucescu, după Zenit – Anderlecht 3-1, meci în care Il Luce a pierdut calificarea în minutul 90!

E 7 și jumătate în România, o oră mai târziu la Sankt-Petersburg. Zenit a ratat calificarea în ”optimile” Europa League în ultimul minut, moment în care conducea cu 3 la 0, anulând înfrângerea, 0-2, de la Bruxelles. Am fost la Bruxelles săptămâna trecută. La conferința de presă, Mircea Lucescu a fulgerat sala cu privirea sa albastră și tăioasă și a anunțat: ”La retur, echipa mea va arăta altfel”. Imediat cum autocarul lui Zenit a parcat în fața hotelului în care formația rusă a stat la Bruxelles, Lucescu i-a luat pe cei doi secunzi italieni și a început pregătirea meciului de aseară.

Zenitul conducea cu 3-0, mai erau câteva secunde și meciul trecea de minutul 90. Dar acel minut 90 i-a fost din nou fatal lui Mircea Lucescu. Thelin a marcat golul calificării lui Anderlecht, o izbândă în care, după cum se jucase, nu credea nici Mama Omida a belgienilor, în caz că au așa ceva. Bine măcar că Anderlecht e echipa lui Stanciu și Chipciu!

L-am sunat pe Mircea Lucescu în toiul dimineții. ”Stai liniștit, n-am dormit toată noaptea”. Aș vrea să vă spun că își revenise. Nu e așa. Lucescu vorbea cu o voce joasă, pierdută parcă peste noapte. Replicile de mai jos sunt poate o demonstrație despre cum să-ți găsești puterea de a merge înainte, zi cu zi. După un meci ca ăsta. Sau mai ales după un meci ca ăsta.

Lucescu antrenează din 1979. Ceaușescu era în plină putere, la alimentare se găseau Kent, Pepsi și coniac scump, pe TVR rula Dallas. La vară, Mircea Lucescu va împlini 72 de ani.

– Vă deranjez, vă salut…

– Stai liniștit, nici măcar nu am apucat să adorm. Incredibil ce mi s-a putut întâmpla! Ce greșeli au putut face la gol, acolo, pe dreapta, apoi în careu, nici unul dintre ai mei n-au sărit… Nu înțeleg cum s-au rătăcit. Aveam 3 la 0, Anderlecht era o echipă prăbușită.

– Ce le-ați spus în vestiar, după meci?

– Ce să le spun? I-am felicitat pentru faptul că au ajuns să anuleze scorul din tur și i-am încurajat să ne concentrăm pentru campionat.

– Dumneavoastră ce ați făcut după meci? Se poate trece peste o astfel de noapte?

– Se poate, se poate… Ce altceva am de făcut? Eu mereu am încercat să-mi analizez și să-mi anticipez viața. Încă de când plecam la școală dimineața înfulecând o felie de pâine, nici măcar unsă cu unt, de cele mai multe ori. Dar înfrângerile de care am avut, din nefericire, parte, precum asta de aseară, nu le-am putut anticipa.

– Prețul eșecului e singurătatea?

– Da, așa am spus. Astăzi vine însă Neli la Sankt Petersburg și îmi va fi mai ușor.

– Ce se întâmplă dacă vine doamna Neli?

(Râde pentru prima dată). Înseamnă că nu mai sunt singur. Cu ea îmi e mai ușor să o iau de la capăt, să gândesc meciul de peste o săptămâna, cu ȚSKA Moscova. Ce altceva am de făcut? Să merg în Hawai, în Seychelles? Să stau sub o umbrelă? Asta e simplu. Dar nu aș suporta. Le-am și declarat celor de la Marca în interviul care a apărut săptămâna asta, că voi antrena cât voi mai avea pasiune. Pasiunea mea nu dispare nici chiar când iau gol în ultimul minut al unui meci în care aveam calificarea aproape în buzunar. Uite, înainte să mă suni, mă uitam la rezumatul meciului. Peste câteva ore, mă voi ocupa de pregătirea meciului cu ȚSKA… Bine, hai, la revedere!